Parkovací dom v lese – žartujete?

Autor: Jana Brychova | 12.4.2013 o 12:06 | (upravené 12.4.2013 o 21:24) Karma článku: 6,98 | Prečítané:  2420x

Ako sa nad tým zmýšľam Bratislava zažila v ostatných rokoch stavebný boom. To ale nie je žiadna novinka. Rôznym investorom sa tu podarilo postaviť mnoho nových polyfunkčných komplexov, ale aj samostatných bytových domov. Hlavné mesto začalo zúfalo volať po nových parkovacích miestach. Volanie nespôsobila len výstavba, ale aj množstvo ďalších faktorov. Medzi ne patril aj extrémny rozvoj individuálnej automobilovej dopravy.

U nás dosiahol vrchol zrejme okolo roku 2009, no s určitou zotrvačnosťou pokračuje ďalej... Ďalším, nemenej dôležitým ukazovateľom je zahusťovanie. Urbanizácia pokračovala aj keď nerástol počet domácich obyvateľov, narastal počet prisťahovalcov z iných miesta vidieka. No a za prácou začalo jazdiť na tzv. týždňovky obrovské množstvo ľudí. Aj to naplnilo autami ulice mesta a sídliskové parkoviská až na prasknutie. Mesto nebolo a nie je pripravené vysporiadať sa s takým náporom. Tak ako si koryto rieky udrží len určité množstvo vody, tak aj množstvo áut v meste je limitované priestorom. No automobilová povodeň je v Bratislave už dávno. Hrozba povodne na rieke sa ale asi nerieši rozširovaním koryta, ale reguláciou toku, prípadne stavaním hrádzí. Podobne je to aj s parkovaním. Aj preto je volanie po výstavbe nových parkovacích miest neopodstatnené. Neuvedomujeme si totiž, že ak budeme stavať parkoviská, prídeme o posledné voľné plochy ktoré by sa mali v budúcnosti využiť na niečo zmysluplné. Môžeme prísť o množstvo zelene, detské ihriská a pod. Bratislava by sa stala mestom parkovísk. Škaredým zaprataným mestom, ktorého obyvatelia si prestali vážiť priestor, stromy a čistý vzduch. Išlo by o ďalšie uprednostňovanie osobnej dopravy na úkor verejnej.

V tomto kontexte sú snahy o postavenie parkovacieho domu v lese, konkrétne za Červeným mostom na Železnej studienke, arogantným a chorým pokusom riešiť parkovanie na úkor obyvateľov mesta, a to aj za cenu znižovania kvality oddychovej zóny v okolí Partizánskej lúky. Argumenty, že s parkovacím domom príde k Červenému mostu poriadok v parkovaní v podobe regulácie i s vodičmi parkujúcimi na chodníkoch či tráve, neobstoja. Prečo? Pretože ten poriadok bolo a je možné urobiť ihneď, a to aj bez parkovacieho domu. Niekto nám chce nahovoriť, že bez parkovacieho domu to nepôjde. Opak je pravdou. Neobstoja ani argumenty, že v okolí Železnej studienky sa nenašli voľné plochy na parkovanie. Iste. Po tom, ako mesto rok čo rok predáva svoje (naše spoločné) pozemky, sa nemôžeme čudovať, že v okolí Červeného mosta už asi nemá žiadne, ktoré by mohla v prospech obyvateľov využiť. Aj to je dôsledok politiky, ktorá rozpredáva všetko mestské a keď obyvatelia potrebujú, pozemku na parkovanie jednoducho niet...Výstavba parkovacieho domu by bola jasnou pozvánkou vodičom - jazdite, máme tu pre vás až 300 miest, takmer priamo v srdci zóny pre deti - Partizánskej lúky.  A argument, že do lesa sa potrebujú nejako dopraviť aj mamičky s kočíkmi a starí ľudia? Nikto ale netvrdí, že nejaké to parkovacie miesto by tu malo byť k dispozícii. Ale bývalých i súčasných volených zástupcov mesta neospravedlňuje, že napríklad do dnes nejazdia k lesoparku výlučne nízkopodlažné a ekologické vozidlá. Že sa nedokázali postarať o kvalitnú MHD. Takže potom vyznievajú snahy o plátanie nedostatku parkovania výstavbou v lese, ako nechutný žart na adresu občanov mesta.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?