Aký som človek, taký som psíčkar

Autor: Jana Brychova | 11.3.2013 o 13:35 | (upravené 17.3.2013 o 21:01) Karma článku: 8,42 | Prečítané:  3231x

(Alebo malá sonda do charakteru majiteľa psa...) Jedine pes vás verne miluje bez ohľadu nato aký ste, akú máte náladu, čo ste vyparatili, alebo či sa naňho hneváte. Pes vám ako jediný nikdy nemôže odpustiť, pretože sa na vás nikdy nenahnevá  a vždy keď ste mu čo i len trochu naznačili svoju priazeň, odplatil vám ju. Kto vás vždy, možno ako jediný verne čaká doma a teší sa na vás?

Pes je svojím spôsobom naším učiteľom, naším hromozvodom pocitov, ale aj tvorom ktorému dávate, pretože dávať chcete. Pes vás môže naučiť trpezlivosti, vernosti, vytrvalosti, ohľaduplnosti... Niektorým ľuďom dáva pes pocit dôležitosti a sebavedomia. Pretože pes vás musí rešpektovať a poslúchať a bezvýhradne vás miluje. Pocit byť milovaný, aj keď „len“ psom, je silnou motiváciou chovať ho. Na druhej strane môže byť lákavé psiu lásku zneužívať a hoci aj urobiť si zo psíka svojho otroka. A tak s trochou nadhľadu je možné povedať, že aký ste človek vo svojom vnútri, taký ste aj psíčkár. Váš charakter sa môže naplno odhaliť aj na základe vzťahu s vaším psom.

Osobne som odpozoroval niekoľko druhov charakterov ľudí, ktorí sú psičkármi. Niektorí majitelia psov pri venčení nechávajú svojich miláčikov bezuzdne pobehovať kam chcú a kadiaľ chcú. Nezaujíma ich, že žijú v spoločenstve ďalších ľudí a ďalších psov. Takýto psíčkar má problém s toleranciou a ohľaduplnosťou. Ďalší psíčkari neodpracú výkaly po svojich miláčikoch, majú problémy so starostlivosťou o svojho psa, s dávaním skutočnej lásky a opäť s ohľaduplnosťou voči ostatným. Ak by svojho psa naozaj milovali tak by sa nehanbili po ňom upratať, alebo by im to nebolo nepríjemné. Ďalší psíčkari nechávajú svojich psov vyštekávať neskoro večer a skoro ráno, často aj v byte. Znamená to podľa mňa, že sami sú hluční, nevyrovnaný, ľahostajní k potrebám ostatných plní myšlienok a emócií, ktoré nedokážu zvládať rovnako ako nezvládajú svojho psa. Nemajú sebadisciplínu. Ďalším a nemenej závažným typom psíčkarov sú majitelia veľkých psích plemien. Majitelia veľkých psích plemien si neuvedomujú prirodzenú potrebu psa akými sú – pohyb, sloboda, čerstvý vzduch a podobne. Mať veľké plemeno v panelákovom byte hovorí, že mám strach a pes mi dáva pocit istoty. Alebo: Postráži náš byt. Alebo: Konečne u ľudí vzbudím rešpekt a budú si ma všímať. Nie je frázou, že veľký pes v byte trpí.

Existuje ešte mnoho druhov psíčkarov. Spomeniem už len takých, ktorí zjavne svojich psov nezvládajú. Sú buď slabí (deti a starí ľudia), alebo ide o rozorvané osobnosti, neistých ľudí s nízkym sebavedomím, rôznymi frustráciami či sklamaniami v živote. Psa majú ako štít, ako náhradu za svoj „zlý“ život. S takými ľuďmi si potom psy môžu robiť čo chcú a takí bývajú aj nebezpeční pre svoje okolie. Pretože zvieratá jasne cítia čo sa v ich pánovi odohráva – či je to napätie, zlo, neistota, nátlak alebo agresivita.

Malú sondu do duše psíčkara končím konštatovaním, ktoré myslím chápe väčšina ľudí. Celé je to o nás o majiteľoch psov...


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?