“Chyť si kabát a utekaj“

Autor: Jana Brychova | 12.8.2012 o 12:12 | (upravené 12.8.2012 o 12:21) Karma článku: 10,50 | Prečítané:  4266x

Bývalú starú bratislavskú štvrť "Chyť si kabát a utekaj" už nie je možné vzkriesiť. Jej pozostatky sú našťastie viditeľné dodnes a treba sa o ne s úctou postarať, stavať repliky starých budov v bratislavskom Starom Meste ako to navrhujú niektorí však považujem za úlet. Nič proti histórii. Naopak. Zuckermandel

(názov vraj pochádza z nárečového nemeckého „Zucke Mantel" v zmysle „Zucke den Mantel zur Flicht", čo v preklade znamená „Chyť si kabát a utekaj"), je súčasťou  histórie Bratislavy a aj zostane. Fyzicky, hmotne, i mentálne je však preč. Tak ako zbúraná židovská Bratislava,  zbúraná Vydrica, či stará Petržalka....Nostalgia tu podľa mňa nie je na mieste. A aj keď v tejto lokalite silno cítiť ducha histórie, návrat do zašlých čias by bol nezmyslom. To snáď uzná každý triezvo uvažujúci človek. Veď aké reálne využitie by mohli mať domčeky ako stoja dnes napríklad na Obchodnej? Aj novodobá história pri obnove Zámockej ulice ukázala, že kriesenie historických budov neprinieslo nič dobré naopak skôr problém s parkovaním, zlé dispozície bytov a nie práve preplnené reštaurácie. Alebo si niekto myslí, že sa nájdu ľudia, ktorí by chceli bývať, pracovať alebo rozvíjať svoj biznis v takých istých priestoroch, ako tomu bolo povedzme po roku 1850? Asi nie. A určite by chceli prežiť lepší a šťastnejší život ako bol ten od trinásteho storočia, kedy tu vznikla prvá osada. A o tom, že si ľudia v tejto lokalite prežili v minulosti mnoho krušných chvíľ, svedčia aj historické texty.

Od roku 1851 patrilo Podhradie k Bratislave a vytvorilo štvrtý mestský obvod - Tereziánsku štvrť. Bol to ale vraj začiatok biedneho obdobia a úpadku tejto lokality. Bohatší obyvatelia sa sťahovali do centra. Paláce boli prestavané na nájomné byty, ktoré mali často najnižšiu  kategóriu. Zuckermandel bol štvrťou chudobných. Najmä vojnové obdobie i nástup komunistov k moci znamenali postupný a neskôr  úplný zánik osady. Pritom Zuckermandel vraj bolo kedysi možné nazvať aj štvrťou umelcov. Svoje verše tu mali napísať Janko Kráľ, či Šándor Petöfi. V Zuckermandeli žil aj známy sochár Franz Xavier Messerschmidt.

Dnes existuje pre Zuckermandel nový projekt. Mne sa celkom páči. Sú aj takí, ktorí majú iný názor. Jedno je ale isté. Starý Zuckermandel sa už nikdy nevráti a nám ostalo iba parkovisko. Myslím si, že by sme mali ísť ďalej. Nájsť spolu s investorom kompromis a postaviť pod hradom novú štvrť, ktorá pomôže prepojiť centrum mesta s riekou. Ja sa na to už teším.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?