Zbierajme hovienka, neudávajme sa a jazdime pomaly...

Autor: Jana Brychova | 14.7.2012 o 6:45 | (upravené 14.7.2012 o 7:00) Karma článku: 6,91 | Prečítané:  954x

Je tu víkend, predpoveď nám sľubuje prijemné počasie a ja si uvedomujem, že naše hlavné mesto sa za posledné roky zmenilo. A zmenili sme v ňom aj my, jeho obyvatelia. Keď občas chodím po centre mesta, vnímam, že zahraničných turistov je akoby viac, aj ľudí v prírode je viac ako kedysi. Na "železnej" i Kolibe to najmä počas víkendov praská vo švíkoch... Je nás viac a  všade. A preto rozmýšľam o ohľaduplnosti.

Či sme k sebe ohľaduplní, alebo nie. Ľudia v meste chodia pešo, bicyklujú sa, korčuľujú, behajú, jazdia autami, v emhádéčke, niektorí aj na kolobežkách, či skútroch. Ľudia v meste venčia psov, niektorí z nás si v lete len tak hocikde ľahnú na trávu a oddychujú, relaxujú. Iní sa zas bavia večer, i hlboko do noci. A to aj na sídliskách. Ďalší oslavujú v meste svoje narodeniny ohňostrojom... Stále niečo robíme, sme v pohybe, prechádzame priestorom a časom.... No a mnohí pritom nadávajú na iných - že nie sú dostatočne ohľaduplní. Chodci na cyklistov, že jazdia rýchlo. Vodiči na chodcov, že cez priechod pre chodcov idú pomaly....Turisti v lese hromžia na cyklistov, že nespomalia a nebezpečne okolo nich prefrčia....Nadávajú si aj vodiči pri zápchach, či pomalom parkovaní, hromžíme na starších ľudí, že sa motajú a "zavadzajú". Nadávame, keď v paneláku niekto dlho vŕta a hlavne večer...Sme nahnevaní, že nám fajčiari posielajú cigaretový dym z okna, či balkóna, priamo k nám do obývačky, či spálne. Hnevá nás, že psie hovienka ležia na chodníku či tráve, kde sa hrajú naše deti. No a najnovšie môžeme udávať svojich susedov, že majú na čierno psa. Apropos pri tých psoch sa zastavím. Samosprávy si nevedia rady, tak zodpoved nosť za tzv. čiernych majiteľov psov prenechali susedom. Poviete si, keď platím ja (akože poctivec), tak prečo by nemal aj sused? No tzv. problém je inde a keďže ho štát a samosprávy nevedia riešiť, zodpovednosť hádžu na bežných ľudí. Jedným zo spôsobov je udavačstvo. Nenechajme sa vtiahnuť do nebezpečného postupu niektorých samospráv a rozsievať medzi sebou nevraživoť. Je to pasca. Ich jedinou prioritnou starosťou je totiž vyberať od nás daň (nestačí že platíme klasickú a ešte ďalšie a ďalšie...) a fajka zhasla! Vlastne ešte nainštaľujú pre psičkárov pár smetných košov a ešte budú tvrdiť, že je to drahé! To, že trávu kosia sporadicky, odpadkové koše sú vždy plné, ulice špinavé, deravé a chodníky hrboľaté ich až tak nezaujíma...Nie nebránim psičkárov. Mnohí by sa mali naučiť ohľaduplnosti, ale to my všetci. Aj zvieratá nás to môžu učiť a učia.

 

Našou, ľudskou povinnosťou by mala byť zodpovedná OHĽADUPLNOSŤ. Čo to v praxi znamená? Pozbierať po svojich miláčikoch exkrementy, nenechať ich voľne pobehovať tam kde to nie je vhodné a kde sú aj iní psičkári a v prípade potreby nasadiť psovi náhubok. Autom jazdiť najmä v husto obývaných lokalitách pomaly a pozorne. Cyklisti by sa mali vždy vžiť aj do role chodcov a opačne. A vodiči do úlohy cyklistu či chodca. Napokon väčšina z nás tieto role pozná. Najmä večer buďme na sídliskách vnímaví k nočnému pokoju a hluk robme len vtedy ak je to nutné. Atakďalej. Proste, nerobme iným to, čo nechceme aby nám iní ľudia robili.

 

Mesto je plné ľudí a všetci niečo robíme a presúvame sa, zaberáme priestor....A často si neuvedomujeme, že tu nie sme sami, že sú tu aj iní, ostatní, ktorí ho s nami zdiaľajú. Že každý chce mať časť priestoru pre seba, cítiť sa v ňom bezpečne. Tak vytvorme ohľaduplné hlavné mesto! Mesto, kde je radosť žiť, lebo ľudia sú k sebe pozorní a vnímaví. Vytvorme empatické mesto, v ktorom si všetci uvedomíme, že spoluzdieľame mnoho vecí a javov...A že všetci tu chceme nájsť spokojnosť, pohodu a pozitívnu atmosféru. Je to len a len na nás. Tak začnime. Tu a teraz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?