Kráľova hora stále čaká na zámenu

Autor: Jana Brychova | 28.5.2012 o 16:24 | (upravené 28.5.2012 o 16:51) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  569x

Pozemky, stavby, poslanci, investori a asi na poslednom mieste budem stáť ja ako občan a obyvateľka krásneho mesta na Dunaji s mojím vlastným pohľadom na vec...Zámenu pozemkov za iné, na Kráľovej hore, na ostatnom mestskom zastupiteľstve zdržala vraj daň.

Mesto sa zľaklo, že ak by k zámene došlo, bude musieť platiť. A je pravda, že nejde o maličkosť -  dvadsaťpercentná daň z ceny majetku za zámenu. No nech sa páči! Čo sa človek nedozvie, že začo všetko nás tento štát zdaňuje! No a zrejme aj preto, radní páni radšej navrhli nájom. A tam kdesi sa to zaseklo - v mestskom zastupiteľstve. Mnohí sa pýtali: Prečo nájom? Načo nájom? Nebude to pre mesto nevýhodné? A čo potom keď sa skončí? No a keďže páni mestskí poslanci nad tým hútali a hútali a na zastupiteľstve nič nevymysleli, tak proste celú zámenu radšej odložili. Vraj na júnové rokovanie. A tak vlastne zahodili (dočasne?) názory viac ako 20 tisíc občanov, ktorí žiadajú o zámenu pozemkov na Kráľovej hore, aby sa tam nestavalo.

Majiteľ pozemkov, spoločnosť J&T Real Estate, sa ihneď nechal počuť, že v takom prípade nemôže čakať a bude pokračovať v stavebnom proscese, ktorý, ako akt dobrej vôle, prerušil. Našťastie je všetko inak a investor si ešte počká a s mestom bude rokovať ďalej. Lúky nad Dlhými dielmi si teda opäť môžu na chvíľu výchnuť. Či ale dôjde k dohode je vo hviezdach, pretože to, čo by v skutočnosti znamenal nájom pre obe strany, zatiaľ nedokázal poriadne vysvetliť nikto. Hlavne jeho výhody i riziká. No a kedže mesto tvrdí, že na 20 percentnú daň zo zámeny nemá, bude to ešte slušný harmatanec. Podstatné je ale jedno  - aby bol vypočutý hlas ľudí, ktorí prostredníctvom petície odkázali: Výstavbu v prírode nechceme! A v tejto chvíli meditovať nad tým, prečo musela celá situácia dokrívať až do tohto stavu, by bolo hlúpe. Fakty sú jasné - investor vlastní, ľudia výstavbu nechcú, mesto chce riešiť.

Ak by sa ale išlo cestou zmeny územného plánu, situácia by sa skomplikovala a možno by prehrali všetci. Je totiž pravdepodobné, že investor zmení radikálne postoj, lúku oplotí, mesto zažaluje a verejnosti ostanú oči pre plač... a ktovie čo by bolo potom...ak investor súd vyhrá, možno Bratislava bude v nútenej správe. Tento postup by bol pascou tak pre Bratislavčanov, ako aj pre investora.  Takže, čo sa bude diať asi ďalej? Mestu zrejme nezostáva nič iné, ako na júnové rokovanie pánov konšelov, pripraviť zrozumiteľné návrhy. Ak nechce platiť daň a ak nechce ísť cestou zmeny územného plánu, veľa možností veru nie je. Vlastne zostala len tá jedna - nájom. Teraz ide o to, aby bol dobre nastavený. Jedno je ale pre ma ako milovníčku prírody dôležité - aby sa na Kráľovej hore nestavalo. Definitívne. Aby aj naši potomkovia mali kam chodiť do prírody. Aby sa zodpovední vyvarovali podobných lapsusov. Tento, konkrétny, je dôsledkom zadĺženia sa Devína a jeho nútená správa. Zodpovední by sa už mali z chýb poučiť. Ak nie, budú sa opakovať. Je to však na každom z nás. Nielen na poslancoch, či investoroch....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?